Speed reading software

People say about speed reading in Serbian

As I promise you, here is text about speed reading in Serbain, although I must to admit you that Im not some text -writer.

BRZO CITANJE

Poslednjih decenija svedoci smo kvantnog skoka u ljudskoj evolucijji, u poslednjih destak godina vise je otkriveni o funkcionisanju ljudskog mozga nego za vreme postojanja celokupne cicvilizacije. Vec smo zakoracili u 21. vek, vek duhovnosti za koji mnogi kazu da ce se nepismenim smatrati onaj ko ne zna da uci. S druge strane novo tehnolosko-informaticko doba nam je donelo bujice informacija u vidu casopisa knjiga , www stranica i dostiglo stanje koje je nemoguce savladati.

Prve ideje, o brzom i drugacijem citanju javljaju se pocetkom 20. veka kada su radjena testiranja vojnih pilota da brze uocavaju cilj. Tada se doslo do saznanja da oko moze da vidi mnogo brze nego sto mozemo da zamislimo. Posle toga se brzo citanje mnogo proucavalo da bi se na kraju doslo do saznanja da je tajna brzog citanja ne u oku vec u mozgu..I bezbroj puta se potvrdial ona cinjenica da covek koristi samo 10% svojih mogucnosti. Jedna od toerija zasto je to tako krije se i u cinjenici da je mozak jako lenj i tesko ga je naterati na akciju, jer tu ogromnu energiju cuva u sebi za vanredne situacije,odnosno kada je ugrozena nasa egzistencija, Sigurno vam se desavalo da kad prelazite ulicu i pricate sa nekim bez obzira sto niste pogledali preko znate da vam s velikom brzinom priblizava automobil koji vas ugrozava. i bezbroj drugih slucajeva koje kada analizirate mozete shvatiti da je deo vas uvek budan i cuva vas od pretecih sila. Isti je slucaj i sa nasim culima narocito culom vida, takodje je i ustanovljeno da covek koristi samo 10 % svih cula. Nase oko koje doduse filogenetski nije predodredjeno za citanje, vec za lov na hranu, zenske :) i odbranu od napadaca. Medjutim naucnici su postavilia pitanja sta ako stvorimo uslove u kojima ubedimo coveka da nema tih opasnosti, da postne svestan tih potencijala i koristi ih za neke pametnije stvari. Tako se doslo do zakljucka da nam u citanju moze pomoci i tzv periferni vid. Tokom istrazivanja doslo se do zakljucaka da prilikom citanja, da prilikom citanja oko1. pravi male i prilicno redovne skokokve 2.dok se krece pravi male pauze( u to vreme se primaju informacije)3. navika skretanaj u nazad kako bi se uverio da je ispravno razumeo tekst.. time je razrusen jedan mit koji je dugo vladao a to je da ako sporo citas bolje ces razumeti tekst , zaparavo pokazalo se savim suprotno da se kod brzih citaca nema ovog vracanja ociju unazad i da oni bolje razumeju gradivo. Onda se doslo do zakljucka da je oci bolje vodti prstom kao deca ili uz pomocnog sredstava najcesce stapica. Zatim tu je problem sa subvokalizacijom , polozajem tela glave, bogastvom sopstvenog tezaurusa.Takodje na brzo citanje utice, zainteresovanost kao i tezina materijala koji se cita ( nije isto da li se cita ju novine knjiga ili neki filozofski materijal.

Dugo su ove informaciej bile privilegija odredjenjog kruga ljudi, politicara, spijuna, jogija itd .itd .Padom Berliskog zida i pojavom interneta mnoge od ovih infomacija postale su dostupne sirokim narodnim masama , Sada u svetu postojei veliki broj naucnika i skola koje s e bave ovom tematikom. Danas postoje i olimpijade brzih citaca , gde obicni ljudi ,. koji su citali kao i svi ostali postizu neverovatne rezultate citajuci tomove knjiga za vrlo kratko vreme. Svetski rekord iznosi oko 3850reci/ minuti.

21. vek je ozbiljno zakucao i na vasa vrata nikad se u istoriji ljudks civilizaicje nije pruzalo ovoliko mogucnosti za licni rast, razvoj i opste blagostanje sviju nas, brzo citanje je jedna o d neminovnih potreba koja nam se jako namece, razmislite kako cete ih iskoristiti

 

Speed reading tips

Psychology of speed reading

Order
Speed Reading Software